هرمز

هفته قبل سفری 4 روزه به جنوب داشتیم که قسمت جالبش سفر به جزایر هرمز و قشم بود. هرمز جزیره ای است که مثل قشم به بندرعباس بسیار نزدیک است و با قايق موتوری از بندرعباس يک ساعته ميشه رفت. مساحت جزیره حدود 50 کیلومتر مربع است. من تاحالا اسم این جزیره را نشنیده بود ولی بعد از سفر یک روزه ام واقعا از اینکه جائی به این زیبائی اینقدر گمنام مانده است تعجب کردم.

این جزیره مسکونی است و حدود 7 هزار نفر جمعیت دارد که اهالی غالبا زندگی را با ماهیگیری می گذرانند. به اتفاق یکی از بومی های آنجا با یک وانت بار از جاده نیمه آسفالته ساحلی، کل جزیره را دور زدیم.

 

 

جزیره پر از کوههای با ارتفاع 200 - 300 متر است. نکته جالب اینه که هیچ دو کوهی همرنگ نیست. انگار با آبرنگ روی جزیره پالشیده باشند: کوههای سفید، زرد، سرخ، سبز و ... . یکی از اهالی آنجا می گفت که هزمر را بهشت زمین شناسان نامگذاری کرده اند.

 

کوههای رنگارنگ

معدن خاک سرخ

 اما زیبائی منحصر به فرد هرمز جائی است که کوهها کاملا به دریا مماس شده اند. تا جائی که من اطلاع دارم چنین سواحل صخره ای در سراسر سواحل ایران نمونه ندارد. جاده مماس بر خط ساحلی به علت تغییرات نامنظم ارتفاعی که دارد مناظر زیبائی را پدید آورده است.  کل جزیره را با ماشین میشه  یک ساعته دور زد. قطعا در صورتی که تور دوچرخه سواری برای اونجا بذارن بسیار لذت بخش خواهد بود.

سواحل صخره ای

تنها عمارت تاریخی جزیره، قلعه پرتغالیهاست که حدود 400 سال پیش در زمان اشغال جزیره توسط پرتغالیها بنا شده است. اینکه 400 سال پیش پرتغالیها از اون ور دنیا اومده باشند و چنین عمارتی که توی اون کلیسا، آب انبار بسیار بزرگ، زندان زیر زمینی و .. باشه ساخته باشن واقعا باید به همت بلندشون  احسنت گفت. 01.gif

 

هرمز از فراز قلعه پرتغالیها

 

ظاهرا در زمان شاه بخشهائی به این عمارت اضافه شده که در حال حاضر تبدیل به پایگاه بسیج هرمز شده بود. هر کاری کردیم نگذاشتند از اونجا عکس بگیریم. اتفاقا موقعی که اونجا رفته بودیم هفته بسیج بود و اونجا داشتن بین اهالی به صورت رایگان چفیه توزیع می کردند.  01.gif

اونطور که بومی های اونجا می گفتند پیش از انقلاب جزیره هرمز رونق توریستی خوبی داشته و خارجیها مرتبا انواع مسابقات اسکی روی آب و بازیهای ساحلی در جزیره برگزار می کردند. اما الان رفت و آمد به اونجا رونق کمی داشت. فقر در چهره اهالی اونجا مشهود بود. در صورتی که  سیاست درستی در مورد توریسم وجود داشت اهالی اونجا باید درآمد زیادی کسب می کردند.

 

امسال سفری به دبی داشتم. واقعا سواحل دبی با زیبائی طبیعی جزیره ای مثل هرمز قابل مقایسه نبود. اما امنیت، آزادی و سیاستهای صحیح ، درآمد توریستی فراوانی برای عربها به ارمغان آورده است. چاره ای جز تاسف نیست. 

/ 4 نظر / 32 بازدید
سلامتی هرمزی

سلام خوشبختم که به جزيره ما سفر کردی يه سری هم به وبلاگ ما بزن تا تفريحات مردم اين جزيره را ببينی

خدمتی

ایران من همیشه پاینده باد